Historie ústavu
ÚVSSR
Historie Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky je spojena s významným brněnským vědcem a technikem, panem prof. Dr. Ing. Josefem Ondrou, který z politických důvodů působil dříve na Strojnických fakultách v Košicích a Bratislavě. V polovině šedesátých let dvacátého století se mohl vrátit do Brna a v roce 1964 založil Katedru obráběcích a tvářecích strojů na Fakultě strojní VUT v Brně a k ní navíc ještě Vědecko-pedagogické pracoviště, detašované přímo v areálu Továrny na obráběcí stroje TOS Kuřim.
Základem této nově založené katedry byla Katedra obrábění a výrobních zařízení budovaná prof. Vladimírem Horákem od roku 1958. Od školního roku 1965/66 se do výuky konstrukce obráběcích a tvářecích strojů zapojili další vynikající konstruktéři, profesor Liemert se zkušenostmi z konstrukce jednoúčelových obráběcích strojů v TOS Kuřim a doc. Kamelander z brněnského Výzkumného ústavu tvářecích strojů.
Spolu s nimi přišli na katedru docent Ing. Ivan Vavřík, CSc. z oboru technologičnosti konstrukce a kontroly jakosti výroby a odborník na hydrauliku Ing. Jaroslav Vaďura, CSc. Další významné a praktické zkušenosti z konstrukce tvářecích strojů přinesl na katedru Ing. Ljubomír Kuba. Vedením katedry byli postupně jmenováni prof. Ing. František Konečný, CSc. (1968), prof. Ing. Květoslav Eliáš (1970), prof. Ing, Václav Borský, CSc. (1982) a prof. Ing. Zdeněk Ehrenberger, DrSc. (1986).
Prof. Ehrenberger
Za prof. Ehrenbergra byla katedra přejmenována na Katedru výrobních strojů a průmyslových robotů a spojena s Výzkumným a projektovým ústavem robotiky. V roce 1990 byl vedoucím katedry jmenován prof. Ing. Zdeněk Kolíbal, CSc., pod jehož vedením došlo ke spojení nejprve se Sdruženým výzkumně vývojovým pracovištěm VUT Brno zajišťujícím výuku v oboru inženýr pro řízení výroby. Tím vznikl v roce 1994 Ústav výrobních strojů a systémů. Po sloučení s Katedrou elektrotechniky v roce 1997 byl ústav přejmenován na současný Ústav výrobních strojů, systémů a robotiky.
Prof. Kolíbal
Prof. Kolíbal založil na ústavu Výzkumné centrum automatizace, které bylo brněnským pracovištěm Výzkumného centra strojírenské výrobní techniky a technologií při ČVUT v Praze vedeného prof. Ing. Jaromírem Houšou, DrSc. Tím položil základ úzké meziuniverzitní oborové spolupráci v rámci ČR, která trvá do dnešní doby. 0V rámci generační výměny byl do funkce ředitele ústavu v roce 2004 jmenován na jedno funkční období doc. Ing. Miloš Hammer, CSc. V rámci generační výměny byl do funkce ředitele ústavu v roce 2004 jmenován na jedno funkční období doc. Ing. Miloš Hammer, CSc.
V roce 2006 se stal ředitelem ústavu doc. Ing. Petr Blecha, Ph.D., FEng. který navázal na práci prof. Kolíbala a rozšířil zaměření ústavu do oblastí managementu rizik a zajišťování bezpečnosti strojních a elektrických zařízení a využití technologií virtuální a rozšířené reality během celého životního cyklu strojních zařízení. Pod jeho vedením se ústav rozšířil o Odbor kvality, spolehlivosti a bezpečnosti a postupně se zapojil do řešení vědecko-výzkumných úkolů Centra kompetence strojírenské výrobní techniky a poté Národního centra kompetence Strojírenství a Národního centra kompetence Mechatroniky a chytrých technologií pro strojírenství. Pracovníci ústavu se rovněž aktivně podílejí na přípravě Strategické výzkumné agendy (SVA) a Implementačního akčního plánu (IAP) oborového výzkumu strojírenské výrobní techniky v rámci působení v Technologické platformě Strojírenské výrobní techniky při Svazu strojírenské technologie v České republice.